Meilė, muzika ir Lietuva

Prieš dešimt metų buvau Erasmus studentas Liverpulyje. Liverpulis – garsus Bitlų miestas. Ar ne įdomu, kad nesvarbu iš kur tu, nesvarbu kad Bitlai jau 46 metus nebeegzistuoja, Bitlų nežinoti yra praktiškai neįmanoma? Na, ir aš ten gyvenau kur viskas prasidėjo.

Erasmus vakarėlis be gitaros, tai ne vakarėlis. Ir man su draugais labai patiko dainuoti, daug ir garsiai.

Vieną vakarą, mergina iš mano draugų kompanijos, labai graži, žavinga ir muzikali lietuvė, norejo padainuoti vieną lietuvišką dainą. Žinoma, nežinojau nei žodžių, nei akordų, bet vis tiek pabandėme. Kartais tokie momentai tiesog būna – kai viskas tiesog pritinka. Mano pirma lietuviška daina – studentų virtuvėje Liverpulyje. Ta daina buvo Rebelheart´ų „Kelias pas tave“. Dar kartą dainavome tą patį kūrinį vieną gražią dieną po trijų metų – mūsų vestuvėse. Vilniuje.

Kai pirmą kartą atvykiau i Lietuvą, muzika buvo visur aplink mane. Gal todėl, kad man gyvenimas be muzikos atrodo neįmanomas. Sovietmečio bute Fabijoniškėse, iš kito kambario girdėjau Andrių Mamontovą (ir jo albumas paskui grodavo mano mašinoje Vokietijoje beveik kiekvieną dieną), gatvės grindiniuose jaučiau miesto ritmą, bare skambėjo saksofonas. Telšiuose įsimylėjiau nuostabius Keistuolius, o vasaros miške klausiausi medžiuose šokančio vėjo ir šnabždančio ežero.

Dabar Lietuvoje gyvenu jau 7 metai ir suprantu, kad ši maža miela šalis turi daug ką parodyti. Čia pop muzika nėra labai ypatinga, bet Violeta Urmana dainuoja operą kaip retas kas pasaulyje, Vladimir Tarasov yra tikras džiazo meistras, tokie ansambliai kaip Lietuva arba Bel Canto yra tyras grožis, o bardų scena – labai stipri. Muzikines grupės Biplan, Karma ir Marga Muzika yra puikios gyvo garso atlikėjos. Lietuva, mano nuomone, turi tris tarptautinio formato dainininkes – Alina Orlova, Ieva Narkutė ir Jazzu yra fantastiškos. Tad tikrai yra ką parodyti. Kaip gaila kad pasaulis to nežino.

Jau senai nebebuvau jos koncerte, bet viena iš didžiausių mano lietuviškos muzikos meilių yra Aistė Smilgevičiūtė. Niekas neturi tokio skardaus balso. Jos žemaitiskas “Strazdas” buvo neprilygstamai geriausia visų laikų Lietuvos daina Eurovizijoje, o jos vyras ir Skylės lyderis Rokas kuria labai švelnius žodžius (tik paklausykit Aistes “Meilės dueto” su Marijonu Mikutavičiumi iš roko operos “Jūrate ir Kastytis“). Beje, ji puikai interpretuoja ir vaikų dainas!

Lietuviai žino kaip dainuoti, ypač kartu. Didžiausią ispūdį man paliko kai daugybė žmonių dainavo Lietuvos himną prie Signatarų rūmų, ne euforiškai kaip kad krepšininio sirgaliai, bet ramiai, kaip šeima, pilni meilės. Aš myliu muziką – kaip gerai kad Lietuvoje ji ant kiekvieno kampo.

Pabaigti norėčiau su baisiai gražiais žodžiais iš vienos dainos, kurią taip pat išgirdau pirmą kartą prieš dešimt metų Liverpulyje, tai yra Jurgos “Nebijok”. Tada aš dar nesupratau apie ką ji. Kaip gerai kad lietuviška kalba jau nebera man paslaptis.

Mes su tavim turim nakty drąsos

Isiklausyt į kalbą tamsos

Lipt stogais ir žiūrėt žemyn

Kas brangu nebijok apkabint

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s